Masožravé rostliny JS

stránka JAKUBA ŠTĚPÁNA s masožravou tematikou, již neaktualizované

Já a masožravky

Pokojový skleníček

osázení, použitá technika...
Na podzim roku 2007 jsem si ho koupil v pražském Hornbachu a hned po dopravení tohoto skleněného kolosu domů, jsem do něj nastěhoval mé největší láčkovky (ventraty). Malé jsem raději nechal na parapetu (zapytlíkované), protože skleník ještě nebyl vybaven umělým osvětlením. Po zavedení jedné zářivky opustily mladé rostlinky parapet a nastěhovali se pod zářivku. Že by ale rostlinky nahňácané jen v těsné blízkosti zářivky vypadaly zrovna esteticky, to se říci opravdu nedalo. Takže jsem začal uvažovat o druhé zářivce (jedna z vrchu a druhá zespoda).

Rozměry skleníku jsou 120 × 80 × 50 cm (š×v×h). Na vrchní a spodní části jsou větrací mřížky zajišťující nevelkou cirkulaci vzduchu, horní mřížku používám jako věšák na květináče. Na podlaze je 10l keramzitu pro estetičtější vzhled.
Svítím 2 stejnými 90cm dlouhými 30W zářivkami Osram L 30 W/77 fluora. Řídí mi to digitální časovač. Na léto mám nastavené svícení 6:00 - 12:00 a 15:00 - 19:00. Přes zimu budu trochu přidávat. Terárko je navíc v blízkosti jižního okna, takže o přirozené světlo kytky ochuzeny nejsou.
Výhodou je, že na něj nikdy nesvítí slunce a teplota nepřesáhne 25°C (doposud tedy nepřesáhla). To si můžu kontrolovat na teploměru značky Exo terra, který tam mám umístěný hned vedle vlhkoměru stejné značky a designu. RVV se pohybuje okolo 80-100%.
TECHNIKA:

- 2× zářivka
Osram L 30 W/77 fluora
- časový spínač na zářivky
- teploměr Exo terra
- vlhkoměr Exo terra
OSÁZENÍ:

- Nepenthes × ventrata 'A'
- Nepenthes × ventrata 'B'
- Nepenthes × sp.
- Nepenthes
× hookeriana
- Nepenthes rajah
- Nepenthes albomarginata
"red form" (G.Jerai, Kedah, Malaysia)
- Nepenthes ampullaria
"green"
- Nepenthes mikei
- Nepenthes rafflesiana
- Nepenthes ventricosa
× talangensis
- Nepenthes maxima × veitchii

- Drosera adelae
- Drosera schizandra
- Drosera prolifera

- Genlisea aurea G5

- Tillandsia usneoides

- Utricuaria subulata

- Dischidia pectenoides


(- Pinguicula, Utricularia a Drosera: řizky různých druhů)


Žádné komentáře