Masožravé rostliny JS

stránka JAKUBA ŠTĚPÁNA s masožravou tematikou, již neaktualizované

Darlingtonia

(Darlingtonie)

DRUHY:
Pouze jeden druh a to Darlingtonie kalifornská (Darlingtonia californica).

POPIS:
Netradiční tvar svých gravitačních pastí (vysokých až 1m) připomínající vztyčenou kobří hlavu je pro darlingtonii význačný. Vršek je pokryt četnými fenestracemi. Zajímavé jsou i její květy.

ROZŠÍŘENÍ: Sever Kalifornie a jihozápad Oregonu.

UMÍSŤĚNÍ:
V letním období ji vyhovují naše venkovní podmínky. Přes zimu chladné skleníky a místnosti. Otužilé dospělé rostliny jsou shopny přežít i naší zimu.

SVĚTLO: Darlingtoniím vyhovují podmínky s převahou rozptýleného světla a několika hodinami denně přímého slunce. ( Ale pozor na přehřívání! )

TEPLOTA:
Darlingtonie jsou spíše chladnomilnější rostliny. Přes léto jsou optimální teploty kolem 15 - 25°C s nočními poklesy (cca o 10°C). V zimě je důležité teplotu snížit (0 - 10°C). Aklimatizovaným rostlinám nevadí ani mrazy a za určitých okolností dokážou přežít i naší zimu venku.

ZÁLIVKA:
Substrát by měl být jen vlhký, ne přelitý. V převlhčeném substrátu jsou rostliny velice háklivé na houbové choroby. Naopak by ale neměl nikdy úplně vyschnout.

SUBSTRÁT:  Potřebují vzdušný substrát. Nejlépe směs rašeliny, perlitu a živého rašeliníku v poměru 2 : 1 : 1. Na povrch se dává živý rašeliník.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Darlingtonie vytváří odnože, které je možné oddělit. Množení semeny je zdlouhavé, vysévají se do rašeliníku.

HNOJENÍ: V otevřených podmínkách si nachytá dostatek kořisti sama.

VZDUCH:
Prospívá vysoká vzdušná vlhkost (60 - 80%) a vzájemná dobrá cirkulace vzduchu.

CHOROBY A ŠKŮDCI:
Není náchylná na chemii, při napadení je lepší ji použít. Časté jsou houbové choroby způsobené přemokřením substrátu a příliš vysokou teplotou.

SHRNUTÍ:
Náročnější rostlina, při dodržení jejích základních nároků (především na teplotu a vlhkost substrátu) se ale dá zvládnout.

Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: špirlicovité (Sarraceniaceae)
Rod: darlingtonie (Darlingtonia)

zástupci:

Darlingtonia californica

FOTOGALERIE