Masožravé rostliny JS

stránka JAKUBA ŠTĚPÁNA s masožravou tematikou, již neaktualizované

Sarracenia

(Špirlice)

DRUHY:
Je známo 9 druhů a spousa různých poddruhů a forem. Vzhledem k jejich shopnosti se snadno křížit (i v přírodě), existuje nepřeberné množství hibridů, které jsou velmi často nabízené i v obchodních řetězcích.

POPIS:
Jedny z nejčastěji pěstovaných masožravek s gravitačními pastmi. Některé druhy rostou jako vzpřímené (u některých až metr vysoké) trubice (S.leucophylla, oreophila, alata, flava, minor, rubra a jejich kříženci). Jiné mají pasti částečně poléhavé (S.purpurea a kříženci) nebo poléhavé úplně (S.psittacina, která má místo pastí gravitačních pasti typu vrš). Listy špirlic vyrůstají z oddenku, mají víčko chránící trubici před deštěm. Velmi dekorativní a zajímavý je jejich květ, většinou velice intenzivně vonící.

ROZŠÍŘENÍ: Severní Amerika. Některé druhy jsou velmi ohrožené (S. oreophila) , jiné naopak zcela běžné (S. leucophylla).

UMÍSŤĚNÍ: Přes léto volně na okenní parapet nebo (lepší možnost) do venkovního skleníku. Velmi výhodné je letnění. Na zimu se špirlice dávají buď do skleníku nebo na okenní parapet (to ale není pro jejich životní ritmus nejlepší). Sarracenia purpurea ssp. purpurea zvládne venku i naši zimu.

SVĚTLO: Co nejvíce světla po celý rok, milují přímé slunce. Lehkou výjimkou je Sarracenia psittacina, která má raději dostatek rozptýleného světla, slunce jí však také nevadí.

TEPLOTA: Přes léto jim vyhovují běžné venkovní teploty. V zimě je vhodné snížení teploty na 5 - 15°C. Druhy jako S. purpurea a S. flava jsou chladnomilnější, naopak ostatní raději teploty vyšší. Zimní snížení teploty mají špirlice rády, ale nepotřebují ho nezbytně - je tedy možno je mít přes zimu v pokojové teplotě. Sarracenia purpurea ssp. purpurea je shopna bez problémů přežít naši zimu venku, můžeme ji tedy vysadit volně do zahradního rašeliniště.

ZÁLIVKA: Přes léto by měli stát květináče s rostlinami trvale v podmisce s vodou. V zimním období je výhodné zálivku snížit (ne u S.psittacina, která je o něco vkhkomilnější).

SUBSTRÁT: Rašelina s pískem nebo perlitem v poměru 2 : 1.

VZDUCH: Jsou tolerantní k nízké vlhkosti, optimum je pro ně ale asi 70% a potřebují dobrou cirkulaci vzduchu. Jak již bylo zmíněno, S.psittacina je vlhkomilnější, nepotřebuje ani přehnané větrání a na jaře, kdy obnovuje běžný růst má ráda několikadenní zaplavení vodou.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Dělení trsů nebo semeny.

HNOJENÍ: Nedoporučuje se, rostliny si nachytají dostatek přirozené kořisti - jsou elitou mezi MR.

CHOROBY A ŠKŮDCI: Na chemii nejsou háklivé.

SHRNUTÍ: Špirlice jsou jedny z nejjednoduších MR, ale také nejkrásnějších :-)...


 


 

Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: špirlicovité (Sarraceniaceae)
Rod: Špirlice (Sarracenia)zástupci:

Sarracenia alata
Sarracenia alata var.nigropurpurea
Sarracenia flava var. flava
Sarracenia flava var. rugelii
Sarracenia flava var. maxima
Sarracenia flava var. cuprea
Sarracenia flava var. ornata
Sarracenia flava var. rubricorpora
Sarracenia flava var. atropurpurea
Sarracenia leucophylla
Sarracenia minor var. minor
Sarracenia minor var. okefenokeensis
Sarracenia oreophila
Sarracenia psittacina
Sarracenia purpurea ssp. purpurea
Sarracenia purpurea ssp. venosa
Sarracenia rubra ssp. rubra
Sarracenia rubra ssp. gulfensis
Sarracenia rubra ssp. alabamensis
Sarracenia rubra ssp. jonesii
Sarracenia rubra ssp. wheryi

FOTOGALERIE